Európa so zatajeným dychom očakáva Macronov reformný plán EÚ

Nikto nepochybuje, že nový francúzsky prezident bude chcieť rýchlo pristúpiť k plneniu svojich sľubov, a teda aj k reforme Európskej únie.

Prezident Macron neustúpi od záväzkov, ktoré dal Francúzom. V nedeľu, v Elyzejskom paláci si vytýčil vysoké ciele: Európa, ktorú potrebujeme, bude zreformovaná a ozdravená, pretože nás ochraňuje a dovoľuje nám preniesť naše hodnoty do sveta.

Zreformovaná, zrejme áno. Ozdravená, s tým tak skoro nepočítajme. Hlavy štátu Naprieč Európou vítajú s veľkou úľavou nasledovníka François Hollanda a premožiteľa Marine Le Penovej. Avšak so zatajeným dychom očakávajú jeho plán európskej reformy, ktorý má ešte nejasné kontúry : Novým rozmerom nie je revolúcia, ktorú Emmanuel Macron sľubuje, ale politická sila a nevídaný mandát, ktoré ho vyniesli k moci.

Prvým krokom je opätovné vyváženie pozícií vo vzťahu Paríž-Berlín, ktoré postupne degradovalo od príchodu Angely Merkelovej na post kancelárky v roku 2005. Francúzsky prezident svoju prvú zahraničnú cestu nasmeroval do Berlína. V očiach Nemcov plánovaný odchod Britov ešte zvýšil znepokojenie, ktoré budil  francúzsky úpadok vnútri európskeho klubu. Emmanuel Macron pravdepodobne nebude poslušným partnerom, ale Nemci rešpektujú Francúzsko, keď obnovuje a presadzuje silné myšlienky.

Pre iných členov Európskej únie zvolenie Macrona predstavuje najmä opätovné naštartovanie francúzsko-nemeckej sily, namiesto ktorej tu mohol byť Le Penovej značne rozdielny scenár. Mnohí pochybujú, že Macron bude môcť pristúpiť ku svojim sľubom tak rýchlo, ako mu pomohli vyhrať. Jean-Claude Juncker ho nabáda k tomu, aby svoje plány najprv dôkladne zvážil a až potom konal. Holandský premiér, Mark Rutte, ktorý tiež vzišiel z krajnej pravice, považuje Macronov plán spoločného rozpočtu, parlamentu a ministra financií eurozóny za nie príliš vábivý.

Rok 2016 bol rokom apokalyptických scenárov, Brexit a predpovede o rozpade EÚ, zvolenie Donalda Trumpa. Rok 2017 by mohol byť rokom zastavenia európskeho populizmu a začiatkom  kolektívnej zmeny.

Medzi Parížom a Berlínom vládnu najmä tendencie konsenzu: sú na jednej lodi čo sa týka Brexitu, chcú presadiť demokratické hodnoty  na Východnej Európe, spoločne zabezpečiť bezpečnostnú politiku, ktorá by upokojila Starý kontinent, či riešenie migračnej krízy. Reformy musia dovoliť prekonať strach zo zmeny, ktorý majú mnohí Francúzi i iní Európania, poznamenal Jean Pisani-Ferry. Emmanuel Macron musí investovať svoj politický kapitál do reforiem, ktoré prinesú konkrétne výsledky ako vo Francúzsku, tak aj v EÚ. Každopádne status quo už nie je možný.


Zdroj: Le Figaro

Foto: ilustračné foto, upravené. Zdroj: flickr.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *