Fillon, Hamon, Macron, Mélenchon, Le Penová: kandidátsky víkend v Lyone

Pár mesiacov pred prezidentskými voľbami majú kandidáti rušné víkendy, objavujú sa nové prieskumy, kauzy i nové spojenectvá. Viacerí z nich sa počas uplynulého víkendu objavili v meste Lyon, kde prezentovali seba a svoj program.

„Prečo nie?“ odpovedá Jean-Luc Mélenchon, keď sa ho pýtajú, či bude spolupracovať s Benoîtom Hamonom. Prezidentský kandidátom volebného hnutia Nepoddajné Francúzsko nevylučuje, že sa vymení s víťazom ľavicových primárok Benoîtom Hamonom. Ale má jednu podmienku: „poctivosť,“ dodáva Mélenchon. Je pripravený hovoriť o všetkom, ale odmieta napomáhať tomu, aby sa staré veci zachraňovali tak, že sa budú prezliekať do nových obalov.

„Hamon sa musí rozísť so starým svetom (…) Dajme mu čas, aby poupratoval. Ak má odvahu urobiť poriadky, všetko bude možné,“ hovorí Jean-Luc Mélenchon. Hamonou dôležitou úlohou v prvom rade bude presvedčiť vlastnú stranu, ktorá je jeho jasným víťazstvom v primárkach rozdelená na jeho podporovateľov, podporovateľov centristického Emmanuela Macrona a tábor Manuela Vallsa. Mélenchon sa pred lyonskými voličmi predstavil takisto počas uplynulého víkendu.

68 % Francúzov si nepraje, aby kandidát Republikánov François Fillon ďalej kandidoval v prezidentských voľbách a to kvôli kauze „PenelopeGate“, ktorá prepukla po tom, ako na verejnosť vyplávali nezrovnalosti so zamestnávaním a vyplácaním Fillonovej manželky v dobe, keď bola jeho poslaneckou asistentkou. Ukázal tak víkendový prieskum Ifop. Pokiaľ ide o sympatizantov a voličov strany Republikáni, 64 % z nich je presvedčených, že Fillon má zostať kandidátom a pokračovať v kampani.

V športovej hale v Lyone 8 000 osôb skandovalo počas prejavu Emmanuela Macrona plného entuziazmu. Aj keď počas prejavu nezaznelo nič nové, Macron vystupoval ako víťaz. Zrejme ho povzbudzujú pozitívne výsledky prvých februárových prieskumov, v ktorých preskočil Françoisa Fillona a dostal by sa tak do druhého kola.

V prvom kole by však podľa prieskumov jasne zvíťazila Marine Le Penová. Tá sa počas víkendu objavila tiež v Lyone, kde predstavovala svoj program, ktorého obsah je dosť porovnateľnou rekapituláciou s tým z roku 2012. V poloprázdnej kongresovej sále hovorila Le Penová o dvoch rýchlych referendách: prvom ústavnom s „národnou prioritou“ a o druhom, ktoré má rozťať otázky štyroch suverenít Francúzska: rozpočtovú, územnú, menovú a legislatívnu.


Zdroj: 20minutes.fr, 20minutes.fr, 20minutes.fr, 20minutes.fr

Foto: Ilsutračná snímka. Zdroj: commons.wikimedia.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *