Fillon sa kandidatúry nevzdáva: „Nikto mi nemôže zabrániť byť kandidátom“

Pravicový kandidát sa v nedeľu obrátil na svojich stúpencov, ako aj na poslancov zo svojho tábora, ktorých vyzýva k „spytovaniu si svedomia“.

Pred davom, ktorý sa zhromaždil pod hustým dažďom na nádvorí Trocadéra v Paríži,  François Fillon zvolil bojovný tón. Pravicový prezidentský kandidát hovoril o útokoch zo všetkých strán, ktorých je on obeťou, predtým ešte vyzval pravicových poslancov, aby si spytovali svedomie.

Osvojujúc si lyrický tón, poslanec za department Sarthe pozdravil „Francúzsko, ktoré prišlo z ďaleka, Francúzsko vidiečanov, katedrál a sankulotov. Francúzsko, ktoré presadilo voči teroristom morálnu silu.“

V 30-minútovom prejave, sa François Fillon vrátil k podozreniam z fiktívnych zamestnaní týkajúcich sa jeho manželky a jeho detí. „Dlžím vám ospravedlnenie“, vyhlásil, „mám povinnosť brániť svoju a manželkinu česť “.

„Útoky prichádzajú zo všetkých strán a ja vás musím čestne počúvať. Musím načúvať tomuto obrovskému davu, ale taktiež si musím klásť otázky ohľadom tých, ktorí pochybujú a opúšťajú loď. Ich zodpovednosť je veľká, rovnako ako moja. “

Ja som si už svedomie spytoval

Kandidát, ktorý tento týždeň čelil mnohým zradám, vrátane tých vo vnútri svojho tímu pre prezidentskú kampaň, priznal, že „urobil prvú chybu, keď požiadal svoju manželku, aby pre neho pracovala. Nemal som to urobiť. Druhou chybou bol spôsob, akým som s vami komunikoval.“

François Fillon tvrdí, že tento „hon na človeka je namierený na neho a sleduje sa ním oslabenie pravice. „Patrí vám demokracia, vám, ktorí ste tu.“ „Nemôžete podľahnúť,“ vyhlásil ešte kandidát, predtým ako oslovil pravicových a stredových politikov:

„Spytoval som si svedomie: nikomu neprajem, aby to musel podstúpiť v takýchto podmienkach. Je teraz na ostatných členoch môjho tábora, aby si spytovali svedomie. Necháte, aby sa vás zmocnili chvíľkové vášne?“

Iba krátko pred začiatkom Fillonovho prejavu, predseda Republikánov za región Provence-Alpes-Côte d’Azur, Christian Estrosi, ohlásil iniciatívu v nasledujúcich hodinách za „úctivý“ odchod François Fillona. Rada strany Republikánov je naplánovaná na dnes, aby „prehodnotila túto situáciu“.

Prehliadka a politická komisia

Od odhalení, ktoré priniesol týždenník Le Canard enchaîné, týkajúcich sa zamestnania Fillonovej manželky a detí, a podozrení o reálnom výkone tejto práce, bývalý premiér a jeho tím tvrdia, že ide o manipulovanie justície, čím sa sleduje „ukradnutie“ hlasov pravicových a stredových voličov.

V nedeľu 5.marca manželka Françoisa Fillona, Penelope, vystúpila z tieňa a zúčastnila sa nedeľného spravodajstva, aby tak „ukončila reči a fámy“. Pani Fillonová taktiež vyhlásila, že ako poslanecká asistentka svojho manžela plnila „úlohy rôzneho charakteru“. „Mojou úlohou bolo pomôcť mu ako poslancovi v komunikácii s ľuďmi,“ zdôrazňuje. „Potreboval niekoho (…). Ak by som to nebola ja, našiel by niekoho iného. Tak sme sa rozhodli, že túto úlohu prevezmem ja,“ dodáva k plateným aktivitám, ktoré skončili v roku 2013.

V piatok sa konala prehliadka v hrade Beaucé, kde sídli François a Penelope Fillon. Táto operácia bola vedená pod vedením vyšetrovateľov z Centrálneho úradu v boji proti korupcii, finančným a daňovým priestupkom.


Zdroj: lemonde.fr

Foto: Na summite EPP, 2012. Zdroj: flickr.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *