François Hollande chce predĺžiť výnimočný stav až do prezidentských volieb

Premiér Manuel Valls v utorok 15. novembra potvrdil vôľu vlády požiadať parlament o predlženie výnimočného stavu, ktorý je aktuálne platný do januára 2017.

Prezident François Hollande počas rozhovoru s novinármi z TV5 Monde, France 24 a rádia RFI oznámil, že by si želal „predlžiť výnimočný stav až do prezidentských volieb“ kvôli teroristickým hrozbám. Hlava štátu vtedy bola na zahraničnej ceste v Marrákeši pri príležitosti summitu o globálnom otepľovaní.

Ešte skôr sa premiér Manuel Valls vyjadril, že vláda zamýšľa osloviť parlament ohľadom nového predlženia výnimočného stavu.

Ochraňovať našu demokraciu

„Francúzsko musí byť ostražité voči prípadnej hrozbe. To je dôvod prečo navrhujeme parlamentu predlžiť výnimočný stav,“ povedal šéf vlády počas zasadania Národného zhromaždenia, odvolávajúc sa najmä na budúcoročné voľby.

„Momentálne je ťažké ukončiť výnimočný stav,“  vysvetlil Manuel Valls na BBC. „O to viac, že za niekoľko týždňov spustíme prezidentskú kampaň, budeme usporadúvať mítingy, verejné zhromaždenia. Je teda potrebné chrániť našu demokraciu. “

Výnimočný stav, ktorý bol uvedený do platnosti po útokoch  z 13. novembra 2015, pri ktorých zomrelo 130 ľudí, už bol predlžený o ďalších šesť mesiacov od júla tohto roku.


Zdroj: lemonde.fr

Foto: ilustračné foto. Zdroj: flickr.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *