Francúzsko postihnuté krízou bývania

Počas vlády Françoisa Hollanda počet ľudí konfrontovaných so zlou situáciou bývania rástol ďalej. Takmer 4 milióny občanov je „zle ubytovaných“ a viac ako 12 miliónov osôb je ohrozených vzhľadom k ich situácii bývania. Nadácia Abbé Pierre vyzýva ku konaniu.

Vo veci boja proti zlému bývaniu sú výsledky päťročného mandátu Hollanda rozpačité, myslí si Nadácia Abbé Pierre vo svojej výročnej správe. Napriek záväzkom kandidáta Hollanda z roku 2012 a pomerne bohatej legislatíve týkajúcej sa bývania, narastá počet osôb, ktorých sa týka kríza bývania.

Takmer 4 milióny občanov je „zle ubytovaných“. To znamená, že sú zbavení bývania alebo sú konfrontovaní s príliš komplikovanými podmienkami bývania. Viac ako 12 miliónov je ohrozených spôsobom, že sa napríklad nachádzajú v situácii nájomcov-neplatičov.

Viacero trendov poukazuje na zhoršujúcu sa situáciu. Počet ľudí bez domova (okolo 143 000 podľa Insee) narástal o 50 % medzi rokmi 2001 a 2012. Pokiaľ ide o plán s nehnuteľnosťami, prezident si stanovil cieľ ostaviť 5000 000 nových budov ročne, z toho 150 000 bytov sociálneho bývania. Nemožno však povedať, že sa tak stalo. Na druhej strane nadácia uvádza reguláciu nájomného, ktorá mala konkrétny a priamy efekt: hotové peniaze pre domácnosti a toto opatrenie je podľa nej nevyhnutné posilniť.

„Aby sa podarilo zvrátiť tento trend, bude potrebné úplne zmeniť mierku,“ tvrdí Christophe Robert, riaditeľ nadácie. „Ak zrealizujeme veľký národný akčný plán pre to, aby sa bezdomovcom podarilo zmeniť ich situáciu, môžeme vyriešiť problém za päť alebo desať rokov v závislosti na oblasti,“ hovorí.

Pre účinný boj proti zlej situácii bývania nadácia navrhuje pätnásť opatrení, medzi ktorými sa nachádza vytvorenie 150 000 bytových jednotiek sociálneho bývania ročne dostupných tým najskromnejším. Pokiaľ ide o prisťahovalcov, nadácia zdôrazňuje, že je potrebné uvoľniť prostriedky pre to, aby ich bolo možné ubytovať a podporiť ich, aby sa zabránilo tomu, že sa desaťtisíce ľudí ocitne v situácii veľkej neistoty.

V utorok niektorí prezidentskí kandidáti s výnimkou Marine Le Penovej, s ktorou sa Nadácia Abbé Pierre nachádza v hlbokom nesúlade názorov, diskutovali s predstaviteľmi nadácie o tomto probléme v parížskej štvrti La Défense. V tomto volebnom roku je táto správa alarmujúcou výzvou pre politické špičky, ale tiež, desať rokov po smrti abbé Pierra, pre celú spoločnosť.


Zdroj: lemonde.fr

Foto: Ilustračné foto, zdroj: istockphoto.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *