„Je Marine Le Penová klonom Donalda Trumpa? Nie tak celkom“

Sylvie Kauffmann, editorka denníka Le Monde, vo svoje rubrike konštatuje, že americký prezident a francúzska kandidátka majú toho veľa spoločného napriek tomu, že predsedníčka Národného frontu starostlivo opatruje svoj odlišný postoj k ženám.

Dňa 9.novembra 2016 si Marine Le Penová privstala. Predošlá noc bola totiž na druhom brehu Atlantiku  historická: Donald Trump, kandidát, ktorý prevrátil americkú politiku  hore nohami, porazil favoritku Hillary Clintonovú, predstaviteľku establishmentu. Stal sa 45. prezidentom Spojených štátov amerických.

Predsedníčka Národného frontu, taktiež kandidátka na najvyšší post v krajine, si hneď uvedomila historický rozmer tejto udalosti, ktorý pre Američanov, ale samozrejme aj pre ňu. O 7.20 uverejnila na Twitteri: Blahoželám novému prezidentovi Spojených štátov Donaldovi Trumpovi a slobodnému americkému ľudu!

Ešte v ten večer bola pozvaná do spravodajskej relácie France 2 a vyjadrovala sa nanajvýš opatrne; veľmi dobre vedela, že pozvanie dostala iba vďaka výhre amerického populistického kandidáta, ktorý, ako sama zdôraznila, dokázal urobiť z nemožného možné, a to aj vo Francúzsku.

Zároveň sa radšej vyhýbala stotožňovaniu jej osoby s mužom, ktorý v tej dobe ešte predstavoval pre ženské voličky kacíra. Vy sa nepoučíte, odpovedá Le Penová podráždene novinárke, ktorá sa snažila odsúdiť Trumpov sexizmus a hrubosť. Táto otázka je vzhľadom na tento obrovský zvrat nevhodná.

Dedičom obchodu, dedičkou politiky

Je 48-ročná Marine Le Pen klonom 70-ročného Donalda Trumpa? Nie tak celkom. Nikdy sa, pokiaľ vieme, nestretli. Oproti Nigelovi Farageovi, bývalému predsedovi anti-európskej strany UKIP, Marine Le Penová nebola pozvaná na večeru s Trumpom; neprekročila prah výťahu v Trump Tower. Ak ich aj ženie rovnaká vzbúrenecká sila, ich denný program má toľko podobností, koľko rozdielov.

On je dedičom sveta obchodu, ona dedičkou politiky: Donald Trump sa vrhol na nehnuteľnosti vďaka kapitálu svojho otca, Marine Le Penová sa vrhla do politiky vďaka strane svojho otca, ktorého nakoniec vylúčila zo strany.

Američan prišiel do politiky neskoro, zatiaľ čo Marine Le Penová do nej vhupla veľmi mladá. Vo svojom osobnom živote sú obaja oveľa liberálnejší ako ich voliči; Trumpove výstrelky, dva rozvody, nie sú tajomstvom. Marine Le Penová, tiež rozvedená, žije vo voľnom zväzku so svojim partnerom a neskrýva, že v jej blízkom okolí je niekoľko homosexuálov.

Ani jeden z nich sa nepovažuje za svätuškára, ale obaja vedia náboženstvo využívať. Dnes Donald Trump neohŕňa nos pred omšou, keď je to potrebné, ani pred obradným „God Bless America“. Marine Le Penová si spravila zo sekularizmu bojového koňa, aby tak mohla chrániť kresťanské korene svojej krajiny.

Šéfka extrémnej pravice vedie už  dlhodobo úspešnú operáciu, ktorou sa snaží odstrániť démonický charakter strany, lepšie povedané zabudnúť na to, že sú stranou extrémnej pravice. Kráľ nehnuteľností počaroval republikánskej strane, ktorá sa márne snažila odolávať útoku až kým nepodľahla, keď vyhral primárky.

Odmietnutie elít

Ich skutočné spoločné body sa týkajú ideológie a čoraz viac aj taktiky. Základ ich programu je postavený na boji proti imigrácii, odsudzovaní islamu, zatvorení hraníc, obchodnom a ľudskom protekcionizme; Marine Le Penová chce, aby Francúzsko vystúpilo z EÚ, Donald Trump chce, aby USA vystúpilo zo sveta.

Pestujú odmietavý postoj k intelektuálom a elitám. Pochopili skôr ako ich súperi ten zmätok strednej triedy, ktorej životná úroveň klesá, alebo v lepšom prípade stagnuje, tieseň porazených globalizáciou, znechutenie z politicky korektného.

Vedeli upútať týchto voličov, ktorí museli byť ľavicoví. Premyslene prehrabávali, jeden bielu Ameriku, ktorá sa cítila opustená, a ona periférne Francúzsko, vidiecke Francúzsko malých mestečiek, ktoré sa cítilo byť zabudnuté.

Čítala Marine Le Penová The Art of the Deal, knihu Donalda Trumpa? To nevieme, ale pozorné počúvanie jeho prejavu 5.februára v Lyone viedlo viacerých pozorovateľov k domnienke, že čítala veľmi poučnú knihu novinárky Laury Mandevillovej Kto je v skutočnosti Donald Trump?

Označiť nepriateľa

Nachádzame v nej tie isté výzvy k ľudu, ten istý pocit etno-nacionalizmu určitých voličov, rovnakú potrebu označiť nepriateľa. Nachádzame v nej použitie termínu vyhubiť, týkajúceho sa džihádizmu a sľub znovu nastoliť moc polície.

Počas svojej kampane Marine Le Penová stupňuje útoky voči médiám, obvinenia voči sudcom a funkcionárom, rovnako ako Trump. Avšak francúzsku kandidátku odlišuje od  amerického prezidenta základný bod: spôsob akým zacieľuje na voličky. Obracia sa na ne priamo v brožúrke distribuovanej 4.februára, v trochu staromódnej grafike ženského časopisu, nazvanej Taká, aká som.

Skutočnou otázkou však je, či zvolenie Donalda Trumpa nahráva Marine Le Penovej, alebo naopak spôsobuje jej ochabnutie dôsledkom zmätku, ktorý Trump vytvára.

Obe zároveň, myslí si prezident François Hollande v rozhovore o Európe, ktorý Le Monde uverejnil v pondelok: „Na jednej strane Donald Trump nahráva populistom a nacionalistom hovoriac im je to možné, lebo ja som to dokázal‘. Na druhej strane, dáva príležitosť tým, ktorí sú otvorení, pokrokoví, v najširšom zmysle tohto slova, a európsky orientovaní, aby ukázali svoje úmysly. Istým spôsobom prispieva k vyjasneniu situácie. “


Zdroj: lemonde.fr

Foto: ilustračné foto. Autor: Global Panorama. Zdroj: flickr.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *