Kampaň Françoisa Fillona silne destabilizovaná aférou zamestnávania svojej manželky

Prezidentský kandidát Republikánov François Fillon vo štvrtok v televíznej relácii vyhlásil, že odstúpi z kampane, ak by bol predbežne obvinený vo veci údajného fiktívneho zamestnania jeho manželky Penelope.

Fillon v televízii dementoval, že by Penelope Fillonová profitovala s fiktívneho zamestnávania. Od roku 1997, kedy od Fillona odišiel jeho asistent, až do roku 2007 s prestávkou jeho premiérskeho mandátu v Matignonskom paláci, a následne po roku 2012, pôsobila vo funkcii jeho poslanenckej asistentky jeho manželka.

Vyhlásil však, že od roku 2013 žiadny člen z jeho rodiny pre neho nepracoval.  Fillon tvrdí, že daná pracovná pozícia nebola fiktívna a vyšetrovateľom je ochotný poskytnúť všetky náležité dôkazy. „Všetci to vedeli… Prečo táto aféra vybuchla niekoľko mesiacov pred prezidentskými voľbami?“ pýtal sa Fillon. „Vedel som, že prezentujúc sa v prezidentských voľbách budem čeliť všetkému možného ohováraniu, ale nie tomu, že sa bude útočiť na moju ženu, aby som bol zasiahnutý ja.“ Jediná vec, ktorý by mu zabránila byť kandidátom, ako uviedol, je, že by proti nemu bolo vznesené obvinenie.

Prečítajte si tiež Konzervativizmus Françoisa Fillona môže zvábiť voličov Národného fontu

Francúzska prokuratúra začala predbežné vyšetrovanie možnej sprenevery verejných financií po tom, ako sa v médiách, v odhalení, ktoré priniesol týždenník Canard enchaîné, ocitla správa o tom, že Penelope Fillonová zarobila okolo pol milióna eur za prácu, ktorú údajne neodviedla.

„Robila pre mňa každodennú prácu a kľúčovú pre môj politický život. Jedná sa o sumy pridelené každému poslancovi. Je na slobodnom výbere každého poslanca vybrať si, akým spôsobom utratí túto sumu,“ povedal Fillon. „Vždy pracovala so mnou. Opravovala moje prejavy, zastupovala ma na stretnutiach, robila mi výber tlače, predostierala mi žiadosti ľudí.“

V rokoch, keď bol Fillon senátorom, dokonca zamestnával dvoch zo svojich synov, právnikov, na konkrétne úlohy. Fillon tvrdí, že „v roku 2013 pochopil, že verejná mienka sa v tejto veci vyvinula, takže tu boli iné nároky.“ Prijal teda rozhodnutie, že urobí koniec tejto spolupráci a odvtedy už žiadny člen jeho rodiny pre neho nepracoval.


Zdroj: tempsreel.nouvelobs.com, 20minutes.fr

Foto: Na snímke François Fillon. Autor: Rama, zdroj: commons.wikimedia.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *