Le Penová odmieta vrátiť 300-tisíc eur Európskemu parlamentu

Predsedníčka Národného frontu platila z európskych peňazí svoju asistentku Catherine Grisetovú, ktorá odvádzala prácu najmä pre stranu.

Marine Le Penová sa nachádza na mŕtvom bode s európskymi inštitúciami. V utorok vyhlásila, že odmieta zaplatiť 300 000 eur Európskemu parlamentu. Europoslankyňa je obvinená z toho, že vyplácala zo zdrojov Európskej únie svoju poslaneckú asistentku Catherine Grisetovú, ktorá však pracovala najmä pre Národný front.

Grisetová naozaj bola sekretárkou, následne šéfkou kabinetu Marine Le Penovej a v rovnakom čase aj disponovala kanceláriou v sídle prezidentskej kampane frontistickej kandidátky v Paríži.

Zdroj blízky Európskemu parlamentu informoval agentúru Reuters, že ak Le Penová nezaplatí túto sumu, parlament strhne europoslankyni polovicu z jej platu a dávok, ako aj všetky režijné náklady. Le Penová uviedla, že sa nepodrobí tomuto „prenasledovaniu, jednostrannému rozhodnutiu prijatého jej politickými nepriateľmi v rozpore so zásami právneho štátu a práva na obranu, bez dôkazov a čakania na vyjadrenie justície“.

Le Penová je tiež podozrivá zo zamestnávania svojho bodyguarda ako poslaneckého asistenta. V tomto prípade čelí sankcii vo výške 40 000 eur. Európsky úrad boja proti podvodom (OLAF) v marci 2015 zistil podozrenia z podvodov týkajúcich sa zamestnávania dvadsiatky poslaneckých asistentov zo strany Národného frontu. V tejto veci otvorila v decembri vyšetrovanie aj parížska prokuratúra.

Súvisiace články: 

Národný front, šampión v kumulovaní funkcií u svojich asistentov

Razia v sídle Národného frontu. Kauza odmeňovania asistentov europoslancov


Zdroj: lemonde.fr

Autor: © Claude Truong-Ngoc, zdroj: commons.wikimedia.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *