Nepokoje vo štvrti Seine-Saint-Denis: štátne orgány chcú situáciu upokojiť

François Hollande má dnes naplánovanú návštevu v Aubervilliers, kde sa chce prihovoriť mladým ľudom z príslušných štvrtí. Bernard Cazeneuve zase včera prijal zástupcov antirasistických organizácií.

Situácia je vyhrotená. Od začiatku udalostí v Aulnay-sous-Bois (mesto v severovýchodnej časti metropolitnej oblasti Paríža), od ktorých ubehol už viac ako týždeň, sa François Hollande a Bernard Cazeneuve, v spojení s ministrom vnútra Brunom Le Rouxom, snažia upokojiť situáciu, ktorá sa javí ako vysoko riziková, najmä keď si spomenieme na nepokoje z roku 2005.

Polícia preverovala totožnosť u 37 osôb v noci z 11. na 12. februára, po nových násilnostiach, ktoré vypukli v Bobigny (Seine-Saint-Denis) pri podpornej manifestácii pre Théa L., ktorý bol zranený počas tvrdého zásahu 2. februára v susednom meste Aulnay-sous-Bois. Obrázky zo zásahu v danom departmente spôsobili napätie, ktoré pretrvávalo niekoľko dní. V noci z nedele na pondelok musela polícia zasahovať pri nových nepokojoch proti 11 osobám v Argenteuil (Val-d’Oise), z ktorých bolo 8 mladistvých a proti desiatim mladistvým v Drancy (Seine-Saint-Denis).

„Násilnosti a výtržnosti nič neospravedlňuje,“ zdôrazňuje prezidentský poradca, podľa ktorého exekutíva sleduje situáciu veľmi pozorne. Avšak nové nepokoje spustili polemiku. Z Réunionu, odkiaľ chcel François Fillon  znovu naštartovať svoju kampaň, ktorá sa zasekla na afére fiktívneho zamestnania manželky Penelope, v nedeľu prízvukoval „zodpovednosť vlády“ za nepokoje, ktoré sa objavili cez víkend, vyslovujúc svoje prekvapenie nad  „mlčaním“ ministra vnútra.

Na mieste nepokojov

Kandidátka Národného frontu, Marine Le Penová zase súdi, že incidenty sú následkom laxného prístupu, ktorý minister vnútra šíri a za ktorý sú zodpovední politici, ktorí nám vládnu toľké roky. Regionálny radca za región Ile-de-France, blízky François Hollandovi, Julien Dray (Socialistická strana) sa snaží podrobnejšie rozlišovať, tvrdí, že manipulovanie situácie (…) v miestach nepokojov majú na svedomí extrémne radikálne skupiny, ktoré situáciu zámerne tlačia do extrémov.

V plne rozbehnutej prezidentskej kampani si však najvyšší činitelia neuvedomujú, že chodia po tenkom ľade. S cieľom upokojiť situáciu a vyhnúť sa tomu, aby sa kauza Théo L. nezvrhla a nestala sa politickou aférou, François Hollande a Bernard Cazeneuve zamýšľajú zostať v pohotovosti. Prezident, ktorý bol 7.februára navštíviť Théa L. rovno pri lôžku, sa dnes dostaví do Aubervilliers (Seine-Saint-Denis), aby oživil otázku zamestnania mladých ľudí zo štvrte.

F. Hollande chce zdôrazniť, že musíme nechať justíciu „robiť si svoju prácu“, pretože ako už uviedol minulý týždeň, práve ona je „garantom slobôd“.

François Hollande sa stretne aj s príslušníkmi polície

Prezident vyšle k mladým ľudom z predmestí nové posolstvá vo štvrtok 16. februára, pri príležitosti pracovnej cesty do Rennes. „Viac ako kedykoľvek predtým si prezident myslí, že je potrebné ísť naproti a stretnúť sa,“ hovorí jeho blízke okolie. „Pretože aj keď bolo veľa vykonaného, práce zostáva ešte veľa. “

Aby prezident vyvážil svoje slová a skutky, stretne sa aj s policajtmi v piatok 17. februára v Chartres a v Dreux, v rámci cesty venovanej bezpečnosti. Premiér Bernard Cazeneuve, ktorý v utorok obhajoval čo najväčšiu dôslednosť voči príslušníkom polície, ak by sa potvrdilo ich vážne pochybenie, včera prijal v Matignone aj protirasistické združenia.

Predsada vlády by mal tiež prerokovať so svojimi spolupracovníkmi minulotýždňové vyhlásenia ministra vnútra Bruna Le Rouxa, ktorý si želá povinné používanie odevných kamier pri každej kontrole totožnosti. Týmto krokom by sa malo predchádzať pochybeniam zo strany polície.

Redakčne krátené.


Zdroj: lemonde.fr

Foto: ilustračné foto, upravené. Zdroj: flickr.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *