Prečo je prípad Jacqueline Sauvageovej rozporuplný

François Hollande minulú stredu udelil amnestiu 69-ročnej Jacqueline Sauvageovej, ktorá bola odsúdená na desať rokov väzenia nepodmienečne za vraždu svojho násilníckeho manžela. Jej prípad rozprúdil diskusiu o sebaobrane. Aby sme lepšie porozumeli tomuto rozhodnutiu, poďme si zhrnúť celý priebeh tohto prípadu.

Okolnosti vraždy

Stalo sa to v Selle-sur-le-Bied v obytnom dome, kde Jacqueline Sauvageová žila 47 rokov so svojím manželom Norbertom Marotom až do 10. septembra 2012, kedy svojho manžela zabila. Týmto činom chcela ukončiť desiatky rokov týrania páchaného nielen na nej, ale aj na jej deťoch. Norbert Marot bol alkoholik, prejavoval sa extrémne násilníckym chovaním, kvôli ktorému Jacquline neraz musela vyhľadať pomoc zdravotníkov v rokoch 2007 – 2012. Jej deti boli taktiež obeťami náhlych zmien nálad tohto muža, ktorý sa dopustil aj incestu, dve z dcér potvrdili, že boli sexuálne zneužívané. Jediný syn tohto manželstva bol takisto pravidelným terčom otcovej agresivity, 9.septembra 2012, niekoľko hodín pred spomínanou vraždou spáchal samovraždu.

V deň vraždy sa dvojica pohádala ohľadom ich spoločného podnikania, jedná sa o dopravnú spoločnosť, ktorej hrozilo zatvorenie, následne si Jacqueline Sauvageová  vezme svoje lieky na spanie a odchádza si oddýchnuť do izby, ktorú zamyká na kľúč. Jej manžel v opitom stave vtrhne do spálne a svoju ženu fyzicky napadne. Potom odchádza na terasu, kde pokračuje v pití. Jacqueline Sauvageová zatiaľ vezme poľovnícku pušku a trikrát vystrelí do chrbta svojho muža. Následne zavolá pomoc a prizná sa k činu.

Nejasné fakty

Po 11-mesačnej vyšetrovacej väzbe je Jacqueline Sauvageová 28. októbra 2014 odsúdená porotným súdom v Loiret na desať rokov nepodmienečne za neúmyselnú vraždu svojho manžela, rozhodnutie je potvrdené v decembri 2015. O úmyselnosti vraždy sa teda v tomto prípade nikdy nehovorilo.

Jacqueline Sauvageová tvrdila, že konala v sebaobrane, aby jej tak trest znížili či úplne zrušili. Vo francúzskom práve sa však sebaobrana pripúšťa iba v prípade,  ak je osoba napadnutá a musí sa tejto agresii brániť, čomu tak nebolo v prípade Norberta Marota, keďže v momente vraždy nebol agresorom. Advokátky Sauvageovej, Nathalie Tomasiniová a Janine Bonaggiuntová počas súdneho procesu márne volali po rozšírení medzí pre aplikovanie sebaobrany v prípadoch domáceho násilia. Argument nepresvedčil sudcov, o to viac podnietil diskusiu o eventuálnej revízii  tohto práva v prípade domáceho násilia.

Po odsúdení sa Jacqueline Sauvageová stala skutočným symbolom ženských obetí domáceho násilia. Feministické združenia sa ujali tejto kauzy a zorganizovali viacero manifestácií v Paríži, v decembri a v januári 2015. Taktiež bola  zostavená petícia, ktorá žiadala jej prepustenie z väzby; podarilo sa vyzbierať 430 000 podpisov.

Rozhodnutie, ktoré dovoľuje „byť sudcom sebe samému“ ?

Mobilizáciou sa dospelo k čiastočnému omilosteniu zo strany prezidenta Hollanda 31.januára 2016. Ten požiadal súd o podmienečné prepustenie. Napriek tomu, že tento krok bol vítaný zo strany verejnosti a niektorými politickými predstaviteľmi, sudcovia neboli rovnakého názoru.

Obe odmietnutia boli založené na rovnakých argumentoch. Sudcovia si mysleli, že odsúdená dostatočne nepremýšľala o svojom čine a neporozumela zmyslu svojho trestu. Prípad sprevádzala silná medializácia a veľká podpora zo strany verejnosti pre obeť domáceho násilia.  Súd podotkol, že J. Sauvageová nepremýšľala o svojom podiele viny na patologickom fungovaní vzťahu. Jacqueline Sauvageová na svojho manžela nikdy nepodala žalobu za domáce násilie a teda nesnažila sa, podľa názoru sudcov, nájsť iné riešenie ako siahnutie po vražednej zbrani.

Konečná amnestia od F. Hollanda 28.decembra 2016 ukončila jej trest, no nezbavila ju viny. Toto rozhodnute bolo  prijaté rôzne, či už v politických alebo justičných sférach. Podporená politickými predstaviteľmi naprieč celým spektrom, amnestia predsa nebola po chuti sudcom, ktorý ju vnímajú ako zásah do ich rozhodnutia.

Podľa advokáta Daniela Soulez-Larivièra malo byť násilnícke a incestné správanie manžela považované  za poľahčujúcu okolnosť, ale nie ako argument pre úplné zbavenie viny Jacqueline Sauvageovej. Legitimácia tejto vraždy by podľa neho mohla byť chápaná ako alternatívne riešenie domáceho násilia a dovoľovala by tak človeku byť sudcom sebe samému, čo sa prieči princípom, na ktorých stojí spoločnosť, takýto prístup súdnictvo jednoznačne odmieta.


Zdroj: lemonde.fr

Foto: Manifestácia na podporu J. Sauvageovej. Zdroj: flickr.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *