Prieskum: prvé kolo prezidentských volieb vyzerá na zápas štyroch kandidátov

Zdá sa, že počet kandidátov, ktorí majú šancu v prvom kole, sa zúžil na štyroch. V týchto dňoch to vyzerá na finále medzi M. Le Penovou, E. Macronom, F. Fillonom a J.-L. Mélenchonom, tak to predpokladá štúdia agentúry Kantar Sofres OnePoint. Napriek tomu, že vyjasnenie preferencií sa očakávalo až v nastávajúcich dvoch týždňoch, už teraz môžeme pozorovať, že prevládajú menovaní štyria kandidáti, ktorí by dosiahli okolo 20 % hlasov. Navyše, s tak malými rozdielmi medzi nimi je možné všetko.

Jedna vec je však istá: kandidát Nepoddajného Francúzska zaznamenal najvyšší skok, z 12 % sa dostal na 18 %. Naopak predsedkyňa Národného frontu a kandidát hnutia En marche ! klesli o dve percentá a udržujú sa na 24 %. Fillon zostáva na 17 %, ale Mélenchon ho začína predbiehať. Ten zrejme stiahol hlasy Benoît Hamonovi, ktorý sa zasekol na 9 %. Zmeny však určite nie sú konečné. Mélenchonovi sa podarilo presvedčiť časť voličov Socialistickej strany (PS). Z nich by podporilo Mélenchona 26 % a Hamona 32 %. Čísla, ktoré poukazujú na problém kandidáta Hamona, ten si nedokáže udržať ani svojich pôvodných voličov. „Zarážajúci je pohyb voličov, ktorí prechádzajú k inému kandidátovi vo veľmi krátkom čase,“ analyzuje Emmanuel Rivière, riaditeľ úseku Opinion (Názor) agentúry Kantar Sofres.

Nezanedbateľná výhoda

Ďalší dôležitý indikátor: istota voľby, ktorá je pre Le Penovú a Fillona nezanedbateľnou výhodou. Až 76 % voličov Le Penovej a 75 % voličov Fillona ohlasujú, že sa k urnám určite dostavia. Naopak najneistejším kandidátom je E. Macron. Iba jeden z dvoch voličov je úplne presvedčený, že do urny vhodí hlas určený Macronovi. Práve tento fakt vysvetľuje jeho kolísajúcu pozíciu v prieskumoch. Zatiaľ čo sa Fillon môže istotou svojich voličov pýšiť, jeho problém tkvie v jeho konzervatívnej voličskej základni. Vieme, že Fillonovi voliči sú už rozhodnutí, nebudú už svoju voľbu meniť. Úlohou bývalého premiéra je teda presvedčiť časť pravicových voličov, ktorí odišli k iným kandidátom, vysvetľuje Emmanuel Rivière.

V prípade veľkej miery absencie môžu byť pevne rozhodnutí a mobilizovaní voliči tromfom v rukách, čo je tento rok dosť možné. Momentálne sa volebná účasť odhaduje na 72 %. Pri takomto čísle môže diferenciálna mobilizácia vyniesť Fillona k vedúcej dvojici. Macron je síce v  úlohe favorita, posledné voľby neboli vždy pre favoritov úspešné. Čím viacej je totiž kandidát favorizovaný, tým viacej majú voliči tendenciu hlasovať zaujato ako rozumovo. Favorit má paradoxne niekedy väčší problém zmobilizovať voličov ako vyzývatelia. Nie je teda prekvapujúce, že E. Macron rolu favorita odmieta.


Zdroj: lefigaro.fr

Foto: Favorit Emmanuel Macron. Zdroj: flickr.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *