Primárky ľavice: Benoît Hamon a Manuel Valls v druhom kole

Finalisti Benoît Hamon a Manuel Valls obdržali v prvom kole nedeľných primárok vládnej ľavice 36,35 % a 31,11 % hlasov. O to, kto z nich pôjde do prezidentskej kampane a prezidentských volieb ako spoločný kandidát, budú súperiť o týždeň v druhom kole.

Po tom, ako sa dlho čakalo, či vôbec pôjde vládnuca Socialistická strana do primárkového súboja a po krátkej kampani bez hlavného aktéra – súčasnej hlavy štáty Françoisa Hollanda – máme za sebou prvé kolo primárok vládnej ľavice.

Podobne ako pri primárkach pravice, aj tu je výsledok prvého kola nečakaný: jeho víťazom nie je bývalý premiér Manuel Valls, ktorý sa kvôli tomuto politickému súboju vzdal aj premiérskej stoličky, dokonca ním nie je ani veľký odporca austerity politík a bojovník za radikálnu reformu Európskej únie Arnaud Montebourg. Najvyšší počet hlasov získal bývalý hovorca socialistov, minister, europoslanec a v súčasnosti poslanec Benoît Hamon.

Prečítajte si tiež V primárkach ľavice bude súperiť sedem kandidátov

Hamon je zástancom skrátenia pracovného času, zavedenia nepodmieneného všeobecného základného príjmu a preferuje tiež rozvoj alternatívnych foriem podnikania. Hlasujúci mu v nedeľu odovzdali 36,35 % hlasov. Bývalý predseda vlády Manuel Valls skončil za ním s 31,11 % hlasov. Montebourg sa umiestnil až ako tretí v poradí so 17,52 % hlasov.

Účasť v primárkach sa pohybuje niekde okolo 1,6 milióna voličov. V porovnaní s účasťou v roku 2011 (2,6 milióna) je to určite sklamanie. Napriek tomu mnohí, ktorí boli znechutení a sklamaní z vlády ľavice, v nedeľu prišli k urnám.

Ostatní kandidáti sa umiestnili v nasledovnom poradí: Vincent Peillon (6,85 %), François de Rugy (3,88 %), Sylvia Pinelová (1,97 %) a Jean-Luc Bennahmias (1,01 %). Montebourg už vyzval v druhom kole hlasovať za Hamona, Pinelová zasa odporučila voličom v druhom kole odovzdať hlas Vallsovi.

Celkovo sa na území Francúzska nachádzalo 7 530 volebných miestností, čo je však menej ako v primárkach socialistov v roku 2011 (9 425) a menej než v novembrových primárkach pravice (10 228).

Progresívny kandidát?

Bývalý premiér Manuel Valls ako obhajca Hollandovho mandátu, opatrení a reforiem socialistickej vlády počas ťažkého obdobia spamätávania sa z hospodárskej krízy i teroristických útokov, stojí v mimoriadne ťažkej pozícii.

Veľkou témou Benoîta Hamona je zavedenie nepodmieneného základného príjmu. Kandidát odhaduje, že by sa mohol vyplácať vo výške 600 eur mesačne už od roku 2018. Po roku 2022, kedy plánuje „veľkú občiansku konferenciu“ ho dokonca plánuje navýšiť na 750 eur pre každého Francúza staršieho ako 18 rokov.

Okrem zelených tém (zníženie produkcie elektrickej energie v prípade starých jadrových elektrární na polovicu, boj proti hormonálnym disruptorom) chce Hamon limitovať používanie ústavného článku 49.3, podľa ktorého je možné prijať zákon aj bez parlamentného hlasovania a jeho používanie chce obmedziť iba na návrhy týkajúce sa rozpočtových záležitostí. Obmedzenie tohto článku paradoxne žiada aj Manuel Valls, ktorý sa počas svojej vlády (šesť krát) k jeho použitiu niekoľkokrát uchýlil.

Hamon by rád zaviedol volebné právo pre cudzincov v komunálnych voľbách, taktiež by rád aplikoval pomerný volebný systém vo voľbách do Národného zhromaždenia či vrátil sedemročnú dĺžku prezidentského mandátu, ktorý by však už nebol obnoviteľný.

Hamon taktiež požaduje legalizáciu marihuany. V oblasti práce sľubuje zrušiť reformu zákonníka práce, veľkú tému tohto volebného obdobia, zvýšiť minimálnu mzdu o 10 %, zníženie pracovného času pod 35 hodín týždenne. Zahraničná politika je v jeho programe málo rozvinutou témou.


Zdroje: lemonde.fr, lemonde.fr, 20minutes.fr

Foto: Na snímke vľavo Manuel Valls, vpravo Benoît Hamon. Autor: Parti socialiste, zdroj: flickr.com

One thought on “Primárky ľavice: Benoît Hamon a Manuel Valls v druhom kole

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *