Psychoanalytici proti Národnému frontu

V rubrike denníka Le Monde Tribúna“, sa intelektuáli a umelci pridali k psychoanalytikom, aby poukázali na to, že Národný front rozdúchava nenávisť.

Psychoanalytici verejne prispeli do predvolebnej prezidentskej diskusie svojim názorom. Je to rozhodnutie, ktoré prevyšuje ich osobné politické presvedčenia vo chvíli, kedy je demokracia ohrozená. Je to otázka ochrany právneho štátu ako aj otvorenej spoločnosti. Vyzývajú preto svojich spoluobčanov, aby s nimi volili proti Marine Le Penovej.

Je to predovšetkým výzva k tomu, aby ľudia prišli k urnám, aby nenechali hlasovacie lístky nevyplnené, aby vo voľbách vyjadrili svoju vôľu a aby volili akéhokoľvek kandidáta okrem Marine Le Penovej. Každý hlas, ktorý sa nepričíta na jej účet, prispeje k zahradeniu jej možnosti dostať sa na post hlavy štátu.

Nezabúdajú ani na historické korene strany Marine Le Penovej, protirevolučného hnutia, ktoré sa zrodilo z nepriateľstva voči osvietenstvu, sláve Francúzska. Toto myšlienkové hnutie sa už raz k moci dostalo, a to za nacistickej okupácie, kedy s nacistami kolaborovalo. Koho pokúša zopakovať túto skúsenosť, neuvedomuje si odpornosť tej prvej.

Pretvorený symbolický poriadok

Z toho vyplýva, že lepenistická ideológia ohrozuje verejné slobody. V európskom a celosvetovom trende v náraste populizmu by zvolenie Marine Le Penovej podnietilo nebezpečnú destabilizáciu francúzskej spoločnosti, ktorej dôsledky si nevieme predstaviť.

Psychoanalytici sú na túto otázku obzvlášť citliví, pretože symbolický poriadok je pretváraný, rozvracajúc tradície, zvyky, základné štruktúry spoločnosti ako aj rodiny. Mechanizmy, ktoré umožňujú integráciu, a najmä asimiláciu do spoločnosti, a všetka synkretická politická sila sa roztrieštili.

Rétorika Marine Le Penovej, síce zbavená svojho démonického charakteru, Národný front bol akoby znormalizovaný médiami a politikmi, stále lichotí a podnecuje najzhubnejšiu spoločenskú formu  smrteľného popudu, ktorú by sme mohli nazvať „segregačný podnet“. Stupňuje tendencie k stretu nás a s nimi.

Keď rozhoduje nevedomie

Každodenné praktizovanie psychoanalýzy prináša poznatok, že nenávisť je hlavnou hybnou silou našej subjektivity, je v centre ľudskej skúsenosti. Keď sme nerozhodní v našich spoločenských a politických náhľadoch, vo chvíli voľby v izolácii, ukrytý pred pohľadmi ostatných, vrátane vlastného svedomia, je to práve nevedomie, ktoré rozhoduje.

Je teda hlúposť myslieť si, že psychoanalýza vedie k tomu, aby sme sa riadili svojim nevedomím. Psychoanalýza vedie k tomu, aby sa nevedomie odhalilo najmä kvôli deaktivovaniu všetkého, čo danej osobe škodí v jej osobnom a spoločenskom živote, tie najtemnejšie a najškodlivejšie sklony, ktoré v sebe objavíme a ktoré sú silnejšie ako my. Očistenie sa od týchto sklonov vedie k včleneniu sa do civilizovaných spoločenských väzieb.


Zdroj: lemonde.fr

Foto: ilustračné foto. Zdroj: flickr.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *