Roman Polanski predsedať francúzskym Oscarom nebude

Po protestoch francúzskych feministických skupín sa slávny francúzsko-poľský režisér Roman Polanski nakoniec vzdal úlohy predsedu slávnostnej ceremónie odovzdávania filmových cien César, francúzskeho ekvivalentu udeľovania Oscarov.

V utorok, 24. januára 2017 to oznámil jeho parížsky právnik Hervé Temime. Polanski, ktorý tohto roku oslávi 84. narodeniny, bol v roku 1977 v Spojených štátoch amerických odsúdený za znásilnenie 13-ročného dievčaťa, počas čakania na udelenie trestu však ušiel do Európy.

Oznámenie o jeho predsedníctve tejto slávnostnej ceremónie vyvolalo pobúrenie francúzskych feministiek, vrátane vyjadrenia francúzskej ministerky rodiny Laurence Rossignolovú, ktorá sa vyjadrila, že rozhodnutie pozvať tohto režiséra je „šokujúce a prekvapujúce.“  Uviedla tiež, že rozhodnutie požiadať práve Polanskeho podporuje „kultúru znásilňovania, od ktorej sa snažíme vzdialiť“ a dodala, že tento výber poukázal na „ľahostajnosť voči obvineniam, ktoré voči nemu boli vznesené“.

Feministické skupiny podporili ministerku Rossignolovú, na Twitteri rýchlo získal popularitu hashtag #BoycottCesar a petícia na change.org, ktorá vyzývala na odvolanie Polanskeho z jeho pozície predsedu získala takmer 62 tisíc podpisov. Popredná francúzska feministická organizácia Osez le féminisme! sa taktiež vyjadrila. „Bez ohľadu na kvalitu Polanskeho filmov nemôžeme mlčať o skutočnosti, že pred 40 rokmi ušiel americkej spravodlivosti,“ uviedla hovorkyňa tejto skupiny, Claire Serre-Combe, pre Agence France-Presse.

„Aby sme nenarušili samotnú ceremóniu odovzdávania cien César, ktorej stredobodom má byť film a nie jej predseda, Roman Polanski sa nakoniec rozhodol neakceptovať toto pozvanie,“ oznámil právnik Polanskeho. Pobúrenie, o ktorom Temime vyhlásil, že vzniklo „na základe falošných informácií“, a režiséra a jeho rodinu „hlboko zarmútilo“, prišlo v čase zvýšeného povedomia o otázkach žien po celom svete. V sobotu, 21. januára 2017, milióny žien pochodovali v uliciach po celom svete, vrátane v Paríži, na zdôraznenie problémov žien a na protest voči novozvolenému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

V decembri poľský najvyšší súd odmietol žiadosť o vydanie Polanskeho do Spojených štátov amerických. Režisér je občanom Poľska aj Francúzska, ktoré svojich občanov nevydáva. Vo svojom vyhlásení v utorok Temime uviedol, že Švajčiarsko a Poľsko odmietli žiadosti o vydanie režiséra a že samotná žena, ktorá je stredobodom súdneho procesu voči Polanskemu, Samantha Geimer, už dávno vyzvala na jeho ukončenie.

„K tejto polemike došlo úplne neodôvodnene,“ povedal Temine, a dodal, že Roman Polanski prevzal už aj iné filmové ceny a zhostil sa aj funkcie predsedu filmového festivalu v Cannes v roku 1991. Académie des Césars, pod záštitou ktorej sa ceny César udeľujú, sa v pozvánke pre Polanskeho vyjadrila o režisérovi pochvalne ako o „nenásytnom estétovi“, ktorého filmové umenie sa v priebehu rokov čoraz viac vyvíjalo. Emmanuelle Seigner, tretia manželka Polanskeho, uverejnila v utorok na Instagrame video lesa, ktoré zdanlivo vyjadruje podporu jej manželovi. „Zobudila som sa v lese ďaleko od ľudskej zloby a hlúposti,“ napísala.

Filmy nominované na cenu César boli oznámené v stredu 25. januára 2017, pričom jedenásť nominácií získal práve film Elle, francúzsky neúspešný kandidát na tohtoročného Oscara za najlepší zahraničný film, ktorého ústrednou témou je znásilnenie. Vyhlasovanie víťazov a odovzdávanie cien sa uskutoční 24. februára 2017.


Zdroj: lefigaro.fr, lefigaro.fr, lefigaro.fr 

Foto: Na snímke Roman Polanski na odovzdávaní cien César v roku 2011. Autor: Georges Biard, zdroj: commons.wikimedia.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *